Rodzaje ekspresów do kawy – Poradnik dla początkującego

Kawa potrafi być rozkoszą dla wszystkich zmysłów. Jej aromat oraz smak od lat intrygują i zachęcają do doskonalenia sztuki jej parzenia. Ten proces może ułatwić ekspres do kawy, jednak obecnie na rynku jest ich wiele rodzajów, co potrafi przyprawić o zawrót głowy. Zatem jaki ekspres wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie urządzenia?

Czym jest ekspres do kawy?

Jak nietrudno się domyślić – to urządzenie służące do parzenia kawy i tutaj kończy się prostota tej definicji, ponieważ są ekspresy bardzo proste w budowie, które przeleją wodę przez ziarna kawy, ale istnieją też większe i potężniejsze. Takie nie dość, że zmielą kawę, to przygotują wybrany typ napoju w najróżniejszych kombinacjach. Warto w kilku zdaniach opisać podstawowe rodzaje tych urządzeń, gdyż każdy a swoje wady i zalety, o których trzeba pamiętać, dokonując zakupu.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy

Działa na zasadzie przelania wody przez zmieloną kawę, która znajduje się w papierowym filtrze. Urządzenie bardzo wydajne pod względem ilości kawy. Łatwo nim zaparzyć pełen czajniczek kofeinowego napoju i utrzymać go w cieple z pomocą płyty grzewczej. Jednym słowem idealny dla osób, którym starcza czarna kawa po turecku. Co więcej, w niektórych modelach istnieje funkcja zaprogramowania ekspresu na parzenie kawy na konkretną godzinę. Dzięki temu z samo rana można cieszyć się smakiem i zapachem aromatycznej małej czarnej.

Natomiast trudno zrobić z pomocą takiego ekspresu jedną filiżankę kawy, wtedy urządzenie staje się uciążliwe i nieekonomiczne. Dodatkowo przez filtr przechodzą niektóre ciężko przyswajalne składniki, które dodają kawie goryczki i kwasu. Warto też wspomnieć, że kawa z tego ekspresu będzie wydobywać więcej kofeiny z tych samych ziaren, niż zrobi to np. ekspres ciśnieniowy.

Sprawdź ceny popularnych ekspresów przelewowych


Ekspres na kapsułki

Ekspres na kapsułki

Jego obsługa należy do jednej z najprostszych. Wystarczy posiadać kapsułki konkretnego rodzaju kawy, włożyć do ekspresu i można cieszyć się naparem, na który ma się akurat ochotę. Urządzenie niezwykle wygodne, bardzo ładnie się reprezentujące na kuchennym blacie. Nie ma tu trudności w parzeniu kawy, gdyż wszystko odbywa się w pełni automatycznie, ilość kawy jest odmierzona w stosunku do konkretnej ilości wody i mleka.

Z minusów trzeba wyróżnić dwa podstawowe: ekspres sam w sobie nie jest drogi, natomiast jeśli już taki nabyliśmy, to trzeba kupować kapsułki do konkretnego urządzenia oraz jedna filiżanka kawy jest o wiele droższa od takiej ze standardowego ekspresu.

Sprawdź ceny popularnych ekspresów na kapsułki


Ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy

Kawę wykonuje się z jego pomocą w dużej mierze ręcznie. Do sitka wsypuje się już zmielone ziarna, po czym kolę umieszcza się w ekspresie, który parzy kawę pod ciśnieniem. Jednorazowo wsypane ziarna starczają na 1-2 parzenia. Warto pamiętać, że im więcej wody przeleci przez ziarna, tym mniej esencjonalny będzie napar. Zazwyczaj ekspres kolbowy posiada również funkcję spieniania mleka z pomocą gorącej pary z dyszy, co daje możliwość przygotowywania kaw z mlekiem takich jak cappuccino czy latte.

Oczywiście ilość funkcji i wygoda przygotowywania kawy zależy od ceny ekspresu, która w tym przypadku mieści się w granicach 200-1500 zł.

Sprawdź ceny popularnych ekspresów kolbowych


Ekspres automatyczny (ciśnieniowy)

Ekspres automatyczny (ciśnieniowy)

Proces robienia kawy jest tu w pełni zautomatyzowany. Do stosunkowo dużego pojemnika na kawę wsypuje się pełne ziarna oraz dolewa się mleka do zbiorniczka. Wystarczy jedno kliknięcie, aby wybrać rodzaj i wielkość kawy. Ekspres sam mieli odpowiednią ilość ziaren oraz spienia mleko. Urządzenie nie wymaga wiele uwagi, raz na jakiś czas trzeba usunąć fusy z pojemnika, ziaren i mleka starcza na kilkadziesiąt filiżanek kawy, stąd jest to dobry zakup dla osób zabieganych.

Wymaga natomiast dużej ilości miejsca. Jest większy nieraz ok. 2 razy od ekspresu kolbowego. Dodatkowo jest jednym z najdroższych typów ekspresów. Zakres cenowy wynosi od 900 zł do kilku tysięcy. Ilość funkcji oraz jakość ekspresu rosną wraz z kosztem.

Sprawdź ceny popularnych ekspresów automatycznych ciśnieniowych


To musisz wiedzieć przed zakupem

Rodzaj ekspresu to nie wszystko, warto już wcześniej pomyśleć o kilku parametrach, które posiada każde urządzenie tego typu. Oczywiście będą one się różniły w zależności od miejsca, gdzie będzie ono użytkowane, jednak na tym skupimy się za chwilę. Skąd wiemy, że urządzenie, którego szukamy, będzie wysokiej jakości?

  • moc – im większa, tym szybciej parzy się kawa
  • rozmiar – warto pamiętać, że w domu jest zazwyczaj ograniczona ilość miejsca i trzeba dobrze przemyśleć, gdzie i jakiej wielkości ekspres będzie stał
  • rozmiar pojemników – na wodę, kawę i mleko; zależy od tego, ile czasu trzeba będzie poświęcić na stworzenie swojej ulubionej kawy
  • ciśnienie – ważny parametr w przypadku ekspresów ciśnieniowych; im większe, tym wyrazistszy smak
  • funkcje dodatkowe – warto je wybierać pod swoje preferencje; nie wszystkie będą potrzebne każdemu, jednak wielofunkcyjny ekspres jest urządzeniem, które przyjemnie jest mieć w swoim posiadaniu

Jaki ekspres do kawy do domu?

Tutaj wszystko zależy od własnych preferencji i możliwości finansowych.  Każdy ma inny gust i warto kupić ekspres, który będzie spełniał wymogi domowników. Trzeba pamiętać, że ekspresy są zarówno wolnostojące, jak i stworzone pod zabudowę, stąd można mieć urządzenie komponujące się z meblami w kuchni, jak i mały ekspres przelewowy, jeśli w domu pije się główne małą czarną.

Jaki ekspres do kawy do biura i pracy?

W miejscu pracy (o ile nie jest to jednoosobowa firma) pracuje wiele osób o różnych preferencjach smakowych. Na kawie przy ekspresie spotykają się pracownicy i tam rozwija się życie towarzyskie. Warto zadbać o dobrą atmosferę prostym i funkcjonalnym urządzeniem. Nie ma co liczyć, że każdy będzie czyścił po sobie urządzenie, gdyż to tylko powodowałoby niepotrzebną irytację pracowników i powodowałoby dodatkowe kłopoty, stąd w biurach najlepiej będzie się sprawdzał ekspres automatyczny.

Jaki ekspres dla początkującego kawosza?

Osoba degustująca kawy zazwyczaj nie zamyka się tylko do jednego rodzaju i wprowadza różne modyfikacje do swoich napojów. Do eksperymentów jednym z najlepszych ekspresów jest ręczny – kolbowy. Można wymieniać rodzaje ziaren, spieniać mleko, zmieniać ilość mleka w stosunku do naparu z kawy, bawić się i modyfikować. Takiego kawosza ogranicza tylko własna wyobraźnia.

Kup swój ulubiony ekspres online

Niekoniecznie trzeba wybierać się do sklepu stacjonarnego, żeby zakupić ekspres. Wybór w sklepach internetowych jest równe duży, jeśli nie większy niż w fizycznie na miejscu. Nie możesz się jeszcze zdecydować, a może już dokładnie wiesz, czego potrzebujesz? Spójrz niżej, możesz tam kupić ekspres, którego potrzebujesz.