Jaki ekspres do kawy do domu?

Ekspres do kawy to jedna z poważniejszych inwestycji jakie decydujemy się wykonać. Szczególnie, gdy skupiamy się na zakupie funkcjonalnego i nowoczesnego sprzętu. Przed podjęciem więc decyzji warto przemyśleć jaki ekspres będzie odpowiedni do naszych preferencji. Na co należy więc zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu do domu?

Najpopularniejsze rodzaje ekspresów do kawy

Ekspres przelewowy 

Ekspres przelewowy 

Tego typu ekspres umożliwia nam przygotowanie dużej ilości kawy w bardzo krótkim czasie. Jak sama nazwa wskazuje jego zadanie to automatyczne przelewanie gorącej wody przez zmieloną kawę. Wykorzystane w tych urządzeniach filtry sprawiają, że do naszej kawy nie dostaną się fusy. Moda na ekspresy przelewowe przybyła do nas z zachodu. W czasach, gdy jeszcze w naszych domach gościła mielona kawa zalewana wrzątkiem. Możliwość przygotowania za jednym razem dzbanka kawy sprawiała, że ekspres przelewowy cieszył się w Polsce popularnością przez całą dekadę.

Zalety i wady ekspresu przelewowego

Do zalet takiego ekspresu możemy zaliczyć:

 • Możliwość przygotowania kilku filiżanek za jednym razem oraz długie utrzymanie temperatury dzięki podgrzewanej płycie.
 • Cenę gdyż taki ekspres w porównaniu do innych jest stosunkowo tani.
 • Jakość kawy jaką może przygotować lecz kawa musi być świeżo zmielona

Ekspresy przelewowe posiadają także wady nic nie jest przecież idealne zaliczyć do nich możemy to że:

 • Przygotowanie kawy należy do czynności pracochłonnych, gdyż za każdym razem musimy umyć lub wymienić filtr.

Ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy  

Za pomocą takiego ekspresu możemy przygotować przede wszystkim espresso i kawę na jego bazie, czyli cappuccino lub latte. Ekspres do tego typu kaw dostępny jest w dwóch wariantach jako automat lub kolba z tą różnicą, że pierwszy robi nam sam kawę natomiast przy drugim wymagany jest nasz wkład.

Tu powinniśmy sobie zadać jedno zasadnicze pytanie, czy radość będzie sprawiało nam to, że przygotujemy kawę sami, czy jednak moment w, którym zrobi to za nas automat. Ekspres kolbowy zaparza espresso poprzez przepuszczenie wody pod odpowiednim ciśnieniem przez drobno zmieloną kawę, która umieszczona jest w kolbie.

Wady i zalety ekspresu kolbowego

Największą zaletą takiej maszyny jest to że:

 • W domu możemy przygotować taki sam napój jak w kawiarni mając kontrolę nad procesem parzenia co daje nam niezwykłą satysfakcję.
 • Ich klasyczny wygląd pasuje do wielu pomieszczeń
 • Cena jest niska gdyż ekspresy te kosztują w przedziale od 120 do 600 zł

Ekspres kolbowy posiada także wady takie jak:

 • Nie należy on do najprostszych maszyn w obsłudze, dlatego jeśli zależy komuś na prostocie i osoba tego typu ceni sobie swój czas to nie powinna ona kupować tego typu sprzętu, gdyż niewłaściwa ilość kawy lub gdy jest ona źle wyprasowana może mieć to duży wpływ na jej smak.
 • To, że często, gdy chcemy przygotować kawę smakową musimy posiadać dodatkowe akcesoria.

Ekspres kapsułkowy 

Ekspres kapsułkowy 

Do najprostszych cech tego sprzętu możemy zaliczyć to, że za jego pomocą przygotujemy nawet najbardziej wymagające kawy za pomocą jednego przycisku. Wystarczy tylko umieścić odpowiednią kapsułkę w specjalnym otworze by po naciśnięciu odpowiedniego guzika cieszyć się pełnią smaku.

Niektóre tego typu ekspresy umożliwiają też przygotowanie nam nie tylko kawy, ale także herbaty oraz czekolady. Warto też zaznaczyć, że do tego typu sprzętu nie mamy dołączonego młynka lub spieniacza do mleka, a cały proces robienia kawy odbywa się za pomocą specjalnych kapsułek.

Zalety i wady ekspresu na kapsułki

Urządzenia te posiadają następujące zalety takie jak:

 • Przystępną cenę oraz łatwość i szybkość użytkowania
 • Lepsza jakość kawy, którą możemy przygotować w domowych warunkach
 • Łatwość utrzymania ich w czystości

Sprzęt ma też także swoje wady takie jak:

 • Kapsułki używane do przygotowania kawy nie należą do najtańszych
 • Zdarza się też, że kilku producentów programuje go w taki sposób by kawę można było przygotować tylko za pomocą ich kapsułek
 • Niska jakość kawy, gdyż przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na jej moc, która określana jest za pomocą ilości ziaren na opakowaniu

Ekspres ciśnieniowy automatyczny 

Ekspres ciśnieniowy automatyczny 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego typu sprzętów?

Młynek

Możemy być on wbudowany w urządzenie ale nie musi. Jeśli nie będzie on dołączony do zestawu będziemy zmuszeni zakupić i używać kawę mieloną lub w ostateczności mielić ją w oddzielnym młynku. Drugą ważną rzeczą jest to, że młynek może występować w dwóch wersjach udarowej lub żarnowej. Ten pierwszy typ zawiera ostrza, które siekają ziarna kawy. Natomiast młynki żarnowe działają na zasadzie walców, które obracają się mieląc kawę.

Moc

Im większa jest moc takiego ekspresu tym szybciej będzie się on nagrzewał wodę, a co za tym idzie szybciej przygotuje on kawę. Tańsze tego typu urządzenia posiadają moc wynoszącą 1000 w. W takiej sytuacji ich nagrzanie zajmuje minutę. Natomiast lepsze ekspresy mają moc 1500 lub więcej.

Zbiornik na wodę oraz odpady

Bardzo ważna, ale często pomijana kwestia to zbiornik na wodę oraz odpady. Im większe są one tym lepiej, ponieważ jeden należy napełniać natomiast drugi opróżniać. Warto także pamiętać, że znaczna część ekspresów podczas uruchamiania się z automatu przeczyszcza z zabrudzeń co przyczynia się do większego zużycia wody. Potem robimy jedną, drugą kawę i tak dalej przez co napełniany jest zbiornik na fusy, który trzeba po jakimś czasie oczyścić.

Elektroniczny wyświetlacz z programatorem

W przypadku, gdy z danego urządzenia będzie korzystać kilka do kilkunastu osób opcja zaprojektowania własnej kawy z jej zapisem, oraz wyświetlacz na ,którym wszystko widzimy to duża zaleta. Tego typu rozwiązania występują jednak w droższych ekspresach.

Jeśli parzysz kawę w domu, to zachęcamy do odwiedzenia explosia.pl – jest to sklep internetowy z kawą, w którym kupisz kawy świeżo palone w ziarnach.

Ekspresy do kawy domowe – Ciekawe propozycje

Szukasz sprawdzonych i dobrych ekspresów do kawy? Sprawdź poniższe propozycje od naszego partnera i zrób bezpieczne i tanie zakupy online.